Кадіївський педагогічний коледж



Інформаційно-просвітницька сторінка до Дня Конституції України

28 червня - День Конституції України, єдине державне свято, закріплене в самій Конституції України. У червні 1996 року депутати Верховної Ради ухвалили Конституцію України. Це сталося на п'ятий рік після проголошення незалежності. Народні обранці працювали всю ніч з 27 на 28 червня — загалом безперервно 23 години. Під час голосування «ЗА» висловилися 315 парламентарів. До 1996 року в країні використовували Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки.

Конституція України, прийнята в 1996 році насправді не є першою конституцією, що зародилася на українських землях. 5 квітня 1710 року славнозвісний гетьман Пилип Орлик створив «Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького». Гетьман прагнув звільнити Україну з-під влади ненависної Москви, а в його конституції вперше було задокументоване право України на самоврядування та незалежність. Конституція Пилипа Орлика включала в себе преамбулу та 16 параграфів, в яких було сформульовано головні принципи розбудови держави та система управління органів державної влади. Також в документі чітко позначалися кордони Української держави. Конституція Пилипа Орлика діяла на Правобережній Україні лише до 1714 року.

Створення Української центральної ради 17 березня 1917 року поклало початок розбудови інститутів державності. Після того, як Центральна рада видала чотири універсали, Україна, здавалося, здобула ще одну перемогу на шляху до встановлення своєї незалежності. Відтепер вона називалася Українською народною республікою, а президентом держави став Михайло Грушевський.

29 квітня 1918 року почала діяти нова Конституція, в якій зазначалися такі жадані українським народом зміни. В Українській народній республіці проголошувалася свобода слова, друку та віросповідання, була скасована смертна кара і запроваджено 8-годинний робочий день. Але в тих обставинах, в яких знаходилася тодішня Україна, такі кардинальні зміни так і не змогли вступити в силу.

За радянські часи в Україні встигли створитися цілих чотири конституції, в основу яких були покладені Конституції Союзу Радянських Республік.

І лише у 1996 році в Україну прийшла Конституція, яка подарувала українцям таку омріяну та довгоочікувану незалежність. Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Освітянам коледжу до Дня Конституції України в дистанційному режимі було рекомендовано ознайомитися з матеріали Українського інституту національної пам’яті:

- Інтернет-банери до цього державного свята (2022): uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/28-chervnya..

- інформаційні матеріали до 25-річчя від дня ухвалення Конституції України (2021): uinp.gov.ua/informaciyni materialy/zhurnalistam/..

- ключові тези та історична довідка щодо української Конституції: uinp.gov.ua/informaciyni materialy/zhurnalistam/informaciynimaterialy..

- фотоальбом «Незалежність. Найкращий час» / «Independence. Prime Time» (українською та англійською мовами): uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/nezalezhnist-naykrashchyy chasfotoalbom

- виставка «На службі Феміді»: https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka..

- історичні каруселі: Конституції Української революції (2024): t.me/uinp_gov/1826; Батьки законотворчості та конституціоналізму: t.me/uinp_gov/493

Вітаємо всіх з Днем Конституції України! Щиро зичимо миру й достатку, витримки та стійкості духу нашій державі! Бажаємо українському народу міцного здоров’я, щастя, натхнення, успіхів у добрих справах та плідної праці в ім’я нашого спільного кращого майбутнього.








© ВСП «Кадіївський педагогічний фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», 2016