Інформаційні та роз`яснювальні заходи щодо недопущення втягування молоді до підривної протиправної діяльності в Україні
В Кадіївському педагогічному фаховому коледжі протягом тижня, з 12 березня по 19 березня 2025 року, в дистанційному форматі було проведено інформаційно-роз`яснювальні заходи згідно з дорученням Міністерства освіти і науки України та рекомендацій Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України стосовно недопущення втягування здобувачів освіти до підривної протиправної діяльності, спрямованої на пошкодження (зокрема підпали) майна військовослужбовців, а також посягань на їх життя та членів їх сімей, вчинення терористичних актів.
Освітяни коледжу ознайомилися зі змістом соціального відеоролику під умовною назвою «Спали ФСБшника» за посиланням: www.youtube.com/watch...
Куратори груп під час вільного спілкування зі студентською молоддю обговорили питання стосовно покарання за вказані злочини, було повідомлено, що у 2024 році Службою безпеки України та органами Національної поліції України затримано понад 450 осіб, які за дорученням російських кураторів вчиняли відповідні протиправні дії, що підпадають під ознаки вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 111 «Державна зрада», ст. 113 «Диверсія», ст. 258 «Терористичний акт» KK України.
Також було наголошено, що в Україні загальний вік кримінальної відповідальності настає з 16 років. За окремі види злочинів відповідальність настає для осіб, яким до вчинення злочину виповнилось 14 років. В окремих випадках, кримінальна відповідальність може пов'язуватись з настанням певного віку (так виконавцем злочину, у сфері порушення порядку несенням військової служби не може наступати для осіб, які не досягли 20 років).
Студентська молодь дізналася, що у тому випадку, коли особа задля перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, застосовує вогнепальну зброю чи вибухівку, то її дії утворюють склад злочину, передбачений ст. 263 КК України; якщо особа дії у злочинній змові з представниками іноземної держави та за їх завданням, то її дії підпадають під ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, тобто державна зрада у формі надання допомоги іноземній державі, іноземній організації або їхнім представникам у проведенні підривної діяльності проти України; якщо ж суб’єкт знищує або пошкоджує чуже майно, заподіюючи тим самим шкоду у великих розмірах, то додатково вчинене слід кваліфікувати і за ст. 194 КК України. В окремих випадках залежно від мотивів та мети злочинної діяльності можлива сукупність злочинів, передбаченими ст. ст. 113 та 258 КК України.
Таким чином, проведена робота зі здобувачами освіти є надзвичайно важливою та принциповою, оскільки будь-який із злочинів здатний спричинити непоправні наслідки як для держави та суспільства в цілому, так і для інших об’єктів, поставлених під охорону нормами про кримінальну відповідальність.
