Кадіївський педагогічний коледж




Інформаційно-тематичні онлайн-години та вільні спілкування «Сходинки історії Університету»

З 23 лютого 2024 року в ВСП «Кадіївський педагогічний фаховий коледж ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» організовано проведення кураторських інформаційно-тематичних онлайн-годин та вільних спілкувань зі здобувачами освіти «Сходинки історії Університету», приурочених 103-ї річниці від дня заснування Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

На заходах куратори академічних груп ознайомлюють здобувачів освіти з історичними сторінками розвитку та шляхами відновлення й вдосконалення освітнього процесу в Університеті, в умовах вже вдруге змушеного переміщення закладу вищої освіти з нині окупованих міст: Луганськ, Старобільськ. Увага молоді концентрується на особливостях діяльності Університету з різних напрямків роботи: освітньої, наукової, соціально-гуманітарної, міжнародної.

Кожен з нас мрії навчатися у найпрестижнішому сучасному закладі вищої освіти. Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» – вважається еталоном якості підготовки фахівців різних галузей, його визначено флагманом освіти, одним із найпотужніших закладів вищої освіти України.

За свою 103-річну освітню діяльність Луганський національний університет імені Тараса Шевченка виховав блискучу плеяду вчених, філософів, митців, державних діячів, педагогів, психологів, спортивних тренерів, математиків, економістів, соціальних працівників, діячів культури та мистецтв тощо.

Станом на 2014 рік ЛНУ імені Тараса Шевченка був одним із найуспішніших і найкращих класичних університетів в Україні, мав велику розгалужену структуру, до якої входили низка коледжів та ліцеїв, факультету ЛНУ у Криму, який функціонував у 2000-2014 роках.

Здобувачам освіти цікаво дізнатися, що історія вищої школи в Луганському регіоні почалася з відкриття 1 березня 1921 року першого на Донбасі вищого навчального закладу ‒ Донецьких вищих педагогічних губернських курсів.



Згодом заклад зазнавав таких трансформацій:

✅ Вищі губернські курси з центром в Бахмуті (1922—1923);

✅Вищі губернські курси з центром в Луганському (1923—1924);

✅Донецький інститут народної освіти (ДІНО) (1924—1934 роки) (на початку 1920 року Луганське було центром Донецької губ., потім Бахмут і знову Луганське);

✅Ворошиловградський педагогічний інститут (1935—1958, 1970—1990 роки);

✅Луганський педагогічний інститут (1958—1970, 1990—1993 роки);

✅Луганський педагогічний інститут при Східноукраїнському університеті (1993—1998 роки);


✅Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка (1998—2008 роки).



Сьогоднішню назву — Луганський національний університет імені Тараса Шевченка — заклад має з 2008 року. Першу свою зумовлену війною евакуацію тоді Ворошиловградський педагогічний інститут пережив наприкінці 1941 року. Другу — вже у 1942 році, оскільки була повторна загроза, що Луганськ (Ворошиловград) захоплять німецькі війська.

У 2014 році Університет першим постраждав від російських окупантів, оскільки географічно знаходився в центрі міста Луганська, поруч з будівлями СБУ та Обласної державної адміністрації. Колектив Університету своїми силами протистояв сепаратистським рухам. Окупація Луганська відбулася дуже швидко, тому колектив Університету залишив місто Луганськ, свою міцну та чудову матеріально-технічну базу фактично без нічого. З Луганська виїхало 85% викладацького складу Університету та близько 75% студентів продовжили навчання в ЛНУ, а згодом — отримали дипломи.

Після евакуації ректорат Луганського університету зосередився у місті Старобільськ — районному центрі Луганської області, де до війни працював відокремлений факультет вишу. Також частина факультетів знаходилася у Кремінній, один факультет у Рубіжному, декілька коледжів у Лисичанську і два факультети у Полтаві. Незважаючи на складні умови, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка продовжував успішну діяльність і лідерство в освіті й науки, залишившись центром культурного розвитку Східноукраїнського регіону.



Проблемою роботи у райцентрах Луганщини була відсутність належної матеріально-технічної бази, але за 7 років у Старобільську, Кремінній і в Рубіжному було створено потужну базу. На 1 березня 2022 року планувалося відкриття нового корпусу, приурочене до 101-ї річниці Університету та перенесення у місто Рубіжне ректорату, інституту фізики, математики та інформаційних технологій, державного управління, інституту педагогіки і психології, факультету туризму і готельно-ресторанного бізнесу.



Здобувачі освіти мають знати, що від обстрілів російських окупантів щойно відремонтовані університетські будівлі знищені. Багато університетського майна залишилося у Старобільську і вже або розграбовано, або це буде зроблено у найближчому майбутньому.



24 лютого 2022 року – початок військових подій та другого переміщення Університету. Викладачі й студенти почали виїжджати зі Старобільська та інших міст Сходу, що виявилися під загрозою окупації у перші дні війни. Дехто продовжує тиху евакуацію дотепер.



Сьогодні ректорат, значна частина професорсько-викладацького складу та співробітників перебувають в Полтаві на базі Полтавського університету економіки і торгівлі, окремі структурні підрозділи у Миргороді та Лубнах. На виконання Указу Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», наказів по університету від 03.03.2022 р. № 51-ОД «Про переміщення центру управління університетом в умовах воєнного стану», від 10.03.2022 р. № 54 «Про організацію освітнього процесу в умовах воєнного стану» Луганський національний університет імені Тараса Шевченка з 11.03.2022 р. відновив і продовжує освітній процес з використанням різних засобів дистанційного (змішаного) навчання (освітнього порталу університету, платформ (Microsoft Teams, ZOOM, Classroom та ін.), груп та каналів у Viber, WhatsApp, Telegram тощо).



Наш Університет сьогодні – перший заклад освіти у регіоні, який є дійсним членом Міжнародної та Європейської асоціацій університетів. ЛНУ першим в Україні двічі успішно пройшов процедуру оцінювання експертами з провідних європейських вишів за Програмою інституційного оцінювання Європейської асоціації університетів, що зумовило його динамічний розвиток за кращими європейськими стандартами.



Показником успішної освітньо-дослідної й навчально-виховної діяльності Луганського національного університету імені Тараса Шевченка є високі місця в вітчизняних та міжнародних рейтингах, почесні нагороди від світової наукової спільноти. Високі показники ЛНУ постійно демонструє на Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти». У рейтинговому виставковому конкурсі на IX міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2018» ЛНУ удостоєний дипломом Гран-прі «Лідер міжнародної діяльності». За результатами конкурсного відбору та експертизи ЛНУ також отримав золоту медаль у тематичній номінації та сертифікат «Якість наукових публікацій» за показниками рейтингу міжнародної наукометричної бази даних Scopus.



У 2019 році на Х Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти-2019» наш університет отримав диплом Гран-Прі «Лідер вищої освіти України», золоту медаль у тематичній номінації «Соціалізація особистості в умовах сучасних викликів» та сертифікат «Якість наукових публікацій» за показниками незалежного рейтингу міжнародної наукометричної бази даних SciVerse Scopus.



На XI міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти-2020» ЛНУ імені Тараса Шевченка було присвоєно звання «Лідер наукової та науково-технічної діяльності». За результатами конкурсного відбору та експертизи робіт ЛНУ у тематичних номінаціях отримав дві золоті медалі та сертифікат «Якість наукових публікацій» за показниками незалежного рейтингу міжнародної наукометричної бази даних SciVerse Scopus.

Університет має доступ до найбільших міжнародних реферативних та наукометричних баз наукової літератури: SCOPUS, Webometrics, Statista, Пакету EBSCO EP та ін. Цифровий репозиторій ЛНУ посідає провідні місця серед репозиторіїв українських закладів вищої освіти.



За інтернет-рейтингами Ranking Web of Universities (Webometrics) та World Universities Web Ranking (uniRank), які визначають рівень присутності навчальних закладів у інтернет-середовищі університет демонструє високі показники та посідає провідні позиції в регіоні.

До чергового вебометричного рейтингу університетів світу Webometrics Ranking Web of Universities станом на січень 2020 року увійшло 11993 університетів світу. Згідно з ним, у світовому рейтингу наш заклад вищої освіти зайняв 4569 сходинку. А серед 318 українських вишів, що присутні в рейтингу, наш університет посів 26 місце.



У січневому всесвітньому рейтингу UniRank University Ranking 2020 року, до якого увійшло понад 13600 світових закладів вищої освіти, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка розташувався на 5557 позиції. Серед 171 українських ЗВО, які включені до рейтингу, наш університет посів 46 сходинку, а серед ЗВО Луганської області займає 1 місце.



Станом на липень 2020 року опубліковано вебометричні рейтинги університетів світу uniRank та Webometrics, у яких наш університет посів почесні місця.

До чергового рейтингу університетів світу uniRank увійшло 13 723 університети світу, серед яких наш університет посідає 5656 сходинку. Серед 186 українських закладів вищої освіти наш університет посів 66 місце, а серед ЗВО Луганської області – 1 місце.



У світовому вебометричному рейтингу Webometrics Луганський національний університет імені Тараса Шевченка зайняв 4666 сходинку. Крім того, у континентальному рейтингу нам дісталася 3234 позиція, у європейському рейтингу – 1351, а серед закладів вищої освіти країн Центральної та Східної Європи – 388. Серед 317 українських ЗВО, що присутні в рейтингу, наш університет посів 28 місце.



У рейтингу закладів вищої освіти України «Топ-200 Україна» ЛНУ імені Тараса Шевченка посів 52 місце, а серед ЗВО Луганської області – 1-ше.



Станом на грудень 2020 року наш університет був включений ще до двох світових рейтингів. Так, у світовому рейтингу «Прозорий рейтинг: топ університетів за кількістю цитувань в Google scholar profiles» наш університет посів 3356 сходинку. Серед 63 українських ЗВО, що присутні в рейтингу, наш університет зайняв почесне 56 місце. Серед закладів вищої освіти Луганської області ми єдині, які увійшли в цей рейтинг. Найголовнішим критерієм ранжування стала кількість цитувань того чи іншого навчального закладу. Нашу Альма-матер цитували 2253 рази.



У прозорий рейтинг цитованості провідних учених у профілях Google Scholar з України було обрано 70 закладів вищої освіти. Наш університет єдиний, який потрапив до цього рейтингу зі Сходу України. Доказом професіоналізму наших учених є показник в 3474 рази цитування. Цитованість у Google Scholar – це індикатор веб-присутності науковців університету та є показником відкритості ЗВО.



Станом на січень 2021 року наш університет включений до 2 світових рейтингів. Так, за даними рейтингу Webometrics ЛНУ імені Тараса Шевченка посів 36 місце серед вітчизняних вишів, серед закладів вищої освіти країн Центральної та Східної Європи – 405, а у європейському рейтингу нам дісталося 1369 сходинка. Крім того, у континентальному рейтингу наш університет зайняв 3265 позицію, а у світовому – 4624.



До рейтингу «Transparent ranking: top universities by citations in top Google scholar profiles» увійшло майже 3800 університетів із всього світу з сумарним числом цитувань більше 1000. Згідно з ним, ЛНУ імені Тараса Шевченка зайняв 3356 сходинку. Серед 65 українських ЗВО, що присутні в рейтингу, наш університет посів 55 місце. Серед закладів вищої освіти Луганської області ми єдині, які увійшли в цей рейтинг.



Станом на вересень 2021 року Луганський національний університет імені Тараса Шевченка включений до 3 рейтингів. Так, до чергового вебометричного рейтингу університетів світу uniRank увійшло 13 800 університетів світу. Серед 186 українських закладів вищої освіти наш університет посів 74 місце, а серед ЗВО Луганської області – 1 місце.



У рейтингу закладів вищої освіти України «Топ-200 Україна 2021» наш університет посів 69 місце. Він – єдиний заклад освіти Луганської області, який внесений до цього рейтингу. Для визначення рейтингу було взято до уваги десять показників оцінювання діяльності університетів. З-поміж них найбільші вагові коефіцієнти мають академічна, науково-видавнича та міжнародна діяльність, оцінка науково-дослідницьких досягнень через порівняння сайтів університетів, цитованість наукових праць вчених університету у високорейтингових наукових виданнях, якість представлення та популярність закладу в інтернет-просторі.

У вебометричному рейтингу університетів світу Webometrics наш університет зберіг 36 позицію серед 315 українських закладів вищої освіти. У світовому рейтингу наш університет посів 4365 позицію, а в європейському –1321 сходинку.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка – перший навчальний заклад у регіоні, який був індивідуальним повним членом Європейської асоціацій університетів з 2004 по 2014 р. На жаль, у зв’язку з військовим конфліктом на сході України у 2014 році університет був змушений евакуюватися і наша співпраця з асоціацією була тимчасово призупинена.

21 червня 2022 року на засіданні Ради Європейської асоціації університетів у Брюсселі було прийнято рішення щодо надання Державному закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» індивідуального повного членства асоціації.



Перевагами членства ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» в Європейській асоціації університетів є участь у європейських конференціях, а також тематичних заходах за участю відомих європейських і міжнародних доповідачів; участь у проєктах та дослідженнях у сфері розвитку вищої школи; участь у роботі наукових шкіл та семінарів, а також унікальних програмах підвищення кваліфікації для керівництва ЗВО; можливості обміну досвідом з провідними експертами, а також ознайомлення з останніми тенденціями розвитку вищої освіти і науки та передовим досвідом європейських ЗВО; одержання публікацій, звітів та аналітичних матеріалів з ключових питань вищої освіти і науки.

Включення нашого університету до складу ЄАУ сприятиме його динамічному розвитку за кращими європейськими стандартами.

Сьогодні Університет впевнено крокує до своєї мрії – потужного, прогресивного й інноваційного Університету – освітнього, наукового та культурного центру України та Європи на теренах вільної держави!


Наш рідний Луганський національний університет імені Тараса Шевченка! Вітаємо з 103-ю річницею від Дня заснування! Крокуємо разом в вірою в майбутнє, до Перемоги!





© ВСП «Кадіївський педагогічний фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», 2016